Samtec Inc. SMM-140-02-F-D-LC-P
Part No.:
SMM-140-02-F-D-LC-P
Description:
CONN RCPT 80POS 0.079 GOLD SMD
Shipping
SMM-140-02-F-D-LC-P Information
Packaging:
Tube
Number of Positions:
80
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height:
0.140" (3.56mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Board Lock, Pick and Place
Current Rating (Amps):
3.2A per Contact