Samtec Inc. SMM-140-01-H-S
Part No.:
SMM-140-01-H-S
Description:
CONN RCPT 40POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
SMM-140-01-H-S Information
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
40
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Mounting Type:
Through Hole
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Insulation Height:
0.140" (3.56mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
3.2A per Contact