Samtec Inc. SMM-140-01-F-D
Part No.:
SMM-140-01-F-D
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Description:
CONN RCPT 80POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
SMM-140-01-F-D Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Tiger Eye™ SMM
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
80
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.140" (3.56mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
3.2A per Contact