Gowanda Electronics SML32S-271J
Part No.:
SML32S-271J
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Description:
MOLDED SHIELDED INDUCTOR
Shipping
SML32S-271J Information
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
SML32
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.7 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
526 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
750mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
70MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.102" (2.60mm)