Gowanda Electronics SML32-562J
Part No.:
SML32-562J
Description:
MOLDED UNSHIELDED INDUCTOR
Shipping
SML32-562J Information
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
152 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
8Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
13MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.102" (2.60mm)