Gowanda Electronics SML32-560GLF
Part No.:
SML32-560GLF
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Description:
MOLDED UNSHIELDED INDUCTOR
Shipping
SML32-560GLF Information
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
SML32
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
560 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
614 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
550mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant:
180MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25.2 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):
0.102" (2.60mm)