Gowanda Electronics SMG5025-560K
Part No.:
SMG5025-560K
Shipping
SMG5025-560K Information
Inductance:
560 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.645 A
DC Resistance (DCR):
135mOhm Max
Q @ Freq:
50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
280MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Size / Dimension:
0.500" L x 0.240" W (12.70mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
0.230" (5.84mm)