Fairchild Semiconductor SMCJ100A
Part No.:
SMCJ100A
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Description:
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE,
Shipping
SMCJ100A Information
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMCJ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)