STMicroelectronics SMC30J58CA
Part No.:
SMC30J58CA
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Description:
DISCRETE
Shipping
SMC30J58CA Information
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
SMC30J
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
32A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)