Eaton - Electronics Division SMBJE170CA
Part No.:
SMBJE170CA
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB
Shipping
SMBJE170CA Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)