Eaton - Electronics Division SMBJE120CA
Part No.:
SMBJE120CA
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC SMB
Shipping
SMBJE120CA Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
SMBJE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)