Fairchild Semiconductor SMBJ75CA
Part No.:
SMBJ75CA
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Description:
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE,
Shipping
SMBJ75CA Information
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
SMBJ
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)