Microchip Technology SMBJ5928BE3/TR13
Part No.:
SMBJ5928BE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Zener Diodes
Description:
DIODE ZENER 13V 2W DO214AA
Shipping
SMBJ5928BE3/TR13 Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
13 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 9.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C