Fairchild Semiconductor SMBJ12A822
Part No.:
SMBJ12A822
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Description:
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Shipping
SMBJ12A822 Information
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
15.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
17.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)