STMicroelectronics SMB6F85A
Part No.:
SMB6F85A
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC SMBFLAT
Shipping
SMB6F85A Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)