STMicroelectronics SMB6F58A
Part No.:
SMB6F58A
Description:
TVS DIODE 58VWM 121VC SMBFLAT
Shipping
SMB6F58A Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
33A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)