STMicroelectronics SMB6F48A
Part No.:
SMB6F48A
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Description:
TVS DIODE 48VWM 100VC SMBFLAT
Shipping
SMB6F48A Information
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Series:
SMB6FxxA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
100V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
40A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)