STMicroelectronics SMB6F36A
Part No.:
SMB6F36A
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Description:
TVS DIODE 36VWM 76VC SMBFLAT
Shipping
SMB6F36A Information
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Series:
SMB6FxxA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
76V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
52A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)