STMicroelectronics SMB15F28AY
Part No.:
SMB15F28AY
Description:
TVS DIODE 28VWM 59VC SMBFLAT
Shipping
SMB15F28AY Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
169A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)