STMicroelectronics SMB15F16A
Part No.:
SMB15F16A
Description:
TVS DIODE 16VWM 34.7VC SMBFLAT
Shipping
SMB15F16A Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
17.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
34.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
293A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)