Diodes Incorporated SMAZ5V6-13
Part No.:
SMAZ5V6-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Zener Diodes
Description:
DIODE ZENER 5.6V 1W SMA
Shipping
SMAZ5V6-13 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
2 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C