Diodes Incorporated SMAZ33-13
Part No.:
SMAZ33-13
Description:
DIODE ZENER 33V 1W SMA
Shipping
SMAZ33-13 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
33 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 25.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C