Micro Commercial Co SMAZ27-TP
Part No.:
SMAZ27-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Zener Diodes
Description:
DIODE ZENER 27V 1W DO214AC
Shipping
SMAZ27-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
27 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 20.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C