Diodes Incorporated SMAZ22-13
Part No.:
SMAZ22-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Zener Diodes
Description:
DIODE ZENER 22V 1W SMA
Shipping
SMAZ22-13 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
22 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 16.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C