Eaton - Electronics Division SMAJE350CA
Part No.:
SMAJE350CA
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
TVS DIODE 350VWM 567VC SMA
Shipping
SMAJE350CA Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
SMAJE
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
350V
Voltage - Breakdown (Min):
391V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
567V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
700mA
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)