Eaton - Electronics Division SMAJE26CAH
Part No.:
SMAJE26CAH
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC BI
Shipping
SMAJE26CAH Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
SMAJExxH
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.5A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)