Meritek SMAJ78CA
Part No.:
SMAJ78CA
Manufacturer:
Meritek
Category:
TVS Diodes
Description:
TVS DIODE 78VWM 126VC
Shipping
SMAJ78CA Information
Manufacturer:
Meritek
Series:
SMAJ
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
78V
Voltage - Breakdown (Min):
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.17A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C