Microchip Technology SMAJ4743E3/TR13
Part No.:
SMAJ4743E3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
DIODE ZENER 13V 2W DO214AC
Shipping
SMAJ4743E3/TR13 Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
13 V
Tolerance:
±10%
Power - Max:
2 W
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 9.9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C