Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SMAJ120A-A |
| Manufacturer | Yenyo Technology |
| Package/Case | DO-214AC, SMA |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Zener |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Bidirectional Channels | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 120V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 133V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 193V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 2.07A |
| Power - Peak Pulse | 400W |
| Power Line Protection | No |
| Applications | - |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) |
The following parts include "SMAJ120A-A" in Silicon Labs SMAJ120A-A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.