STMicroelectronics SMA6F48A
Part No.:
SMA6F48A
Description:
TVS DIODE 48VWM 100VC SMAFLAT
Shipping
SMA6F48A Information
Series:
SMA6FxxA
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
100V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
40A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)