STMicroelectronics SMA6F40AY
Part No.:
SMA6F40AY
Description:
TVS DIODE 40VWM 84VC SMAFLAT
Shipping
SMA6F40AY Information
Series:
SMA6FxxAY
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
84V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
48A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)