STMicroelectronics SMA6F36AY
Part No.:
SMA6F36AY
Description:
TVS DIODE 36VWM 76VC SMAFLAT
Shipping
SMA6F36AY Information
Series:
SMA6FxxAY
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
76V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
52A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)