Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMA6F17A-M3/6A
Part No.:
SMA6F17A-M3/6A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description:
TVS DIODE 17VWM 31.4VC DO221AC
Shipping
SMA6F17A-M3/6A Information
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
31.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
111A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
4000W (4kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)