STMicroelectronics SMA6F170A
Part No.:
SMA6F170A
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC SMAFLAT
Shipping
SMA6F170A Information
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Series:
SMA6F, TRANSIL™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)