STMicroelectronics SMA6F12AY
Part No.:
SMA6F12AY
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMAFLAT
Shipping
SMA6F12AY Information
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Series:
SMA6F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
31A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)