STMicroelectronics SMA4F36A
Part No.:
SMA4F36A
Description:
TVS DIODE 36VWM 76VC SMAFLAT
Shipping
SMA4F36A Information
Series:
SMA4FxxA
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
76V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
30A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
400W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)