Signal Transformer SLPPI04-12-1R0M-TR
Part No.:
SLPPI04-12-1R0M-TR
Description:
HI POWER IND 1.00UH 36.5 MOHM
Shipping
SLPPI04-12-1R0M-TR Information
Series:
SLPPI04
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.5 A
Current - Saturation (Isat):
6.2A
DC Resistance (DCR):
43mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.173" L x 0.157" W (4.40mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)