Signal Transformer SLPPI03-12-1R0M-TR
Part No.:
SLPPI03-12-1R0M-TR
Description:
HI POWER IND 1.00UH 39.2 MOHM
Shipping
SLPPI03-12-1R0M-TR Information
Series:
SLPPI03
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3 A
Current - Saturation (Isat):
5A
DC Resistance (DCR):
45mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.134" L x 0.118" W (3.40mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)