Signal Transformer SLPPI03-10-1R5M-TR
Part No.:
SLPPI03-10-1R5M-TR
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
HI POWER IND 1.50UH 54.0 MOHM 4
Shipping
SLPPI03-10-1R5M-TR Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SLPPI03
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
3.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
65mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.134" L x 0.118" W (3.40mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)