SiTime SIT5356AICFQG25IT-40.000000
Part No.:
SIT5356AICFQG25IT-40.000000
Description:
MEMS OSC TCXO 40MHZ SMD LVCMOS
Shipping
SIT5356AICFQG25IT-40.000000 Information
Type:
TCXO
Frequency:
40 MHz
Function:
Enable/Disable
Voltage - Supply:
2.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
40.5mA (Typ)
Size / Dimension:
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.042" (1.06mm)