Amgis, LLC SH50C-1.4-176
Part No.:
SH50C-1.4-176
Manufacturer:
Amgis, LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical (Open)
Description:
FIXED IND 176UH 1.4A 140 MOHM TH
Shipping
SH50C-1.4-176 Information
Manufacturer:
Amgis, LLC
Series:
SH50
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
176 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
140mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.827" L x 0.449" W (21.00mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max):
0.937" (23.80mm)