Amgis, LLC SH260S-5.0-15
Part No.:
SH260S-5.0-15
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 15UH 5A 27 MOHM SMD
Shipping
SH260S-5.0-15 Information
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
DC Resistance (DCR):
27mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.701" L x 0.669" W (17.80mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max):
0.451" (11.45mm)