Amgis, LLC SH260S-5.0-10
Part No.:
SH260S-5.0-10
Manufacturer:
Amgis, LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 11UH 5A 25 MOHM SMD
Shipping
SH260S-5.0-10 Information
Manufacturer:
Amgis, LLC
Series:
SH260
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
11 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
25mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.701" L x 0.669" W (17.80mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max):
0.451" (11.45mm)