Amgis, LLC SH260C-5.0-10
Part No.:
SH260C-5.0-10
Manufacturer:
Amgis, LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical (Open)
Description:
FIXED IND 10UH 5A 25 MOHM TH
Shipping
SH260C-5.0-10 Information
Manufacturer:
Amgis, LLC
Series:
SH260
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
25mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.650" L x 0.449" W (16.50mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max):
0.760" (19.30mm)