Amgis, LLC SH150T-2.24-37
Part No.:
SH150T-2.24-37
Manufacturer:
Amgis, LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal - Corner Terminals
Description:
FIXED IND 37UH 2.24A 100 MOHM TH
Shipping
SH150T-2.24-37 Information
Manufacturer:
Amgis, LLC
Series:
SH150
Package/Case:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
37 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.24 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
100mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.614" L x 0.591" W (15.60mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.358" (9.10mm)