Amgis, LLC SH150T-0.68-39
Part No.:
SH150T-0.68-39
Manufacturer:
Amgis, LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal - Corner Terminals
Description:
FIXED IND 39UH 680MA 300 MOHM TH
Shipping
SH150T-0.68-39 Information
Manufacturer:
Amgis, LLC
Series:
SH150
Package/Case:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
39 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
680 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
300mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.433" L x 0.441" W (11.00mm x 11.20mm)
Height - Seated (Max):
0.280" (7.10mm)