Amgis, LLC SH150T-0.30-176
Part No.:
SH150T-0.30-176
Package:
Radial, Horizontal - Corner Terminals
Description:
FIXED IND 176UH 300MA 1.4 OHM TH
Shipping
SH150T-0.30-176 Information
Package/Case:
Packaging:
Tray
Inductance:
176 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
300 mA
DC Resistance (DCR):
1.4Ohm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.433" L x 0.441" W (11.00mm x 11.20mm)
Height - Seated (Max):
0.280" (7.10mm)