Amgis, LLC SH150T-0.25-79
Part No.:
SH150T-0.25-79
Package:
Radial, Horizontal - Corner Terminals
Description:
FIXED IND 79UH 250MA 1.5 OHM TH
Shipping
SH150T-0.25-79 Information
Package/Case:
Packaging:
Tray
Inductance:
79 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
250 mA
DC Resistance (DCR):
1.5Ohm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.339" L x 0.339" W (8.60mm x 8.60mm)
Height - Seated (Max):
0.201" (5.10mm)