Amgis, LLC SH150T-0.25-256
Part No.:
SH150T-0.25-256
Package:
Radial, Horizontal - Corner Terminals
Description:
FIXED IND 256UH 250MA 2.2 OHM TH
Shipping
SH150T-0.25-256 Information
Package/Case:
Packaging:
Tray
Inductance:
256 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
250 mA
DC Resistance (DCR):
2.2Ohm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.433" L x 0.441" W (11.00mm x 11.20mm)
Height - Seated (Max):
0.280" (7.10mm)