Amgis, LLC SH150T-0.20-118
Part No.:
SH150T-0.20-118
Package:
Radial, Horizontal - Corner Terminals
Description:
FIXED IND 118UH 200MA 1.8 OHM TH
Shipping
SH150T-0.20-118 Information
Package/Case:
Packaging:
Tray
Inductance:
118 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
200 mA
DC Resistance (DCR):
1.8Ohm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.339" L x 0.339" W (8.60mm x 8.60mm)
Height - Seated (Max):
0.201" (5.10mm)